Literatura Hvězdných válek

Rozšířené universum Hvězdných válek je brak. Překvapivé? Nemělo by. Na sci-fi se totiž všeobecně hledí jako na pokleslou literaturu, podobně jako tomu je u detektivek či westernů. Není ovšem brak jako brak. Některá díla vzniknou na koleni cestou ve vlaku – a stejně si je lidé i čtou – a jiná jsou psána se souhlasnou péčí či dokonce větší než je tomu u klasické literatury. Obzvláště pokud jde o dílo, které navazuje na desítky jiných a autor tak musí sledovat nesmírné množství zaběhlých zvyklostí.

Brak má svá specifika, kterých se drží a dává jimi své zařazení najevo. Půjdete-li do knihkupectví, vždy dle obálky bezpečně poznáte červenou knihovnu, fantasy či sci-fi. Při jejich čtení doufáte v chytlavý příběh plný sympatických hrdinů a jejich strastiplných cest k vítězství. Očekáváte jasně definované strany dobra a zla a děj, jež se bude odehrávat nejen dle pravidel žánru, ale i světa, do kterého je zasazen. A předně: pokud sáhnete po braku, bude to nejspíš proto, že chcete vstoupit na půdu něčeho známého, uklidňujícího a s prvky nostalgie.

I v rámci braku mohou vznikat díla zdařilá ba perfektní. Jen je na rozdíl od klasické literatury pravděpodobnější, že i přes své vybroušení osloví jen specifický segmentem čtenářů. Ti z výše uvedených důvodů budou brak vyhledávat a k nepochopení druhých se z něj těšit. Porušení náležitostí braku může mít za následek neochotu čtenářů jej konzumovat. Nelze tedy čekat, že se z pokleslé literatury stane klasika a neměla by proto být hodnocena stejným metrem.

Pokud při procházení zdejších stránek natrefíte na román, který má ve výsledku 10/10, neznamená to, že se jedná o dílo hodné Nobelovy ceny. Pouze tím recenzent dává najevo svůj názor, že dané dílo shledává v rámci universa Legend za obzvláště zdařilé.

Samotný názor recenzenta je vysoce subjektivní. Pokud v něm autor dílo strhá, zatímco Vám naopak přišlo skvělé, nenadávejte mu za to. Naopak - sedněte, sepište svůj vlastní pohled na věc a pošlete jej na recenze@cswl.cz, rádi jej zveřejníme. S počtem hodnocení poroste objektivita.

* * *

Hodnoceni

Recenzenti z WON (sekce starého webu CSWU s názvem Svět románů) pracovali se škálou pěti hvězdiček, přičemž bylo možné udělit i půlhvězdičku. Já se snažím díla hodnotit v rámci stupnice deseti bodů a možnost půlbodu si v případě velké nerozhodnosti také neodepírám.

Vzhledem k tomu, že se hodnotí pouze v rámci rozšířeného universa, není potřeba se pohybovat výhradně v horní polovině škály, jak tomu bývá kupříkladu na CSFD (z důvodu enormního množství nestravitelného obsahu, které by jinak muselo dostávat body mínusové). Polopaticky řečeno 5/10 neznamená příšerné dílo, ale průměr. Takto hodnocená kniha není vyloženě špatná, ale pět na ní chválu po přečtení nejspíš nebudete.

Všechny recenze z cizích zdrojů byly převzaty s písemným souhlasem jejich autorů.

* * *

Speciální poděkování

Milanovi Pohlovi za poskytnutí detailního přehledu u nás vydaných knih.

Recenzentům z WON a OSW za poznatky, čas a svolení se zveřejněním jejich prací. Děkuji za Váš přístup, nabídnuté pomoci a věcné připomínky a návrhy. Velmi si jich vážím.

„Batmanovi“ za zálohy WON, které umožnily celý tento projekt rozjet.

Shredovi Nakimu za parádní seznam knih a krátkých příběhů seřaených do časové osy.
* * *

CSWU – CSWL, to jako vážně?

Podobnost domén je i není náhodná. Původně měly webové stránky nést v názvu pouze Star Wars Legendy – tedy SWL. Bohužel se ukázalo, že s takovýmto nápadem nesouhlasí Software Litvínov, spol. s.r.o., která má onu doménu již zaregistrovanou. Musel jsem se tedy uchýlit k alternativnímu řešení a přidání přízviska „české“ se zdálo být příznačné. Zatímco na CSWU se věnují celé šíři spektra Hvězdných válek, zde se dočtete pouze o odnoži dnes již nekanonických Legend.
* * *

Proč jen Legends?

Protože na rozdíl od kanónu legendy už nežijí. Proběhly před dávnými časy a už nejsou předmětem vášnivých debat v kantýnách. Když se je nebude nikdo snažit zachovat pro budoucí generace, zmizí a jejich kouzlo s nimi. To nemohu dopustit.
* * *

Určitě v tom není zášť, hate či jiné podobné substantivum vůči Disney?

Není. Smyslem tohoto webu je pouze dokumentace zastaralých tiskovin Hvězdných válek vedená v českém jazyce. Hodnotí se pouze díla z Legend a jakékoli jejich porovnávání se současným kanónem je v recenzích striktně zakázáno (výjimka se vztahuje pouze na projekt The Clone Wars, který spadá pod obě universa).
* * *

Co tu nenajdete?

Odkazy na neoficiální překlady, warez verze děl ke stažení a detailní popisy dějů, postav a událostí.
* * *

Proč to tu vypadá jako v roce 1999?

Protože nejsem programátor ani grafik. Psát web je pro mě zábava, nechtěl jsem se uchýlit k žádnému přednastavenému redakčnímu systému a s výjimkou recenzí tvořím vše sám. Ano, šlo by to i lépe, ale Legendy jsou primárně záležitostí devadesátých let a chtěl jsem, aby stránky tuto skutečnost reflektovaly.

Jedná se o databázi. Pokud mě něco na wookieepedii nebaví, je to nepřiměřeně velké množství reklam a aktivních odkazů, které celou doménu zpomalují a činí nepřehlednou. Obsah by zde měl mít navrch nad formou.

* * *

Mohu nějak pomoci?

Ano, recenzemi. Nejlépe v rozsahu 1,5 strany A4. Ideálně věcně a bez spoilerů.

Pokud Vás napadají i jiné formy pomoci, neváhejte mě kontaktovat na výše zmíněném e-mailu. Peníze nepotřebuji. (ťuk ťuk).