Mezigalaktická výprava

Originální název
Outbound Flight
Datum vydání
31. ledna 2006 (Del Rey)
Autor
Timothy Zahn
Obálka
Dave Seeley
Počet stran
453 (pevná vazba)
Časové zařazení
27 let před bitvou u Yavinu
Lokalizace
Milan Pohl; říjen 2006 (Egmont)
 

 

Začíná nemilosrdný boj o přežití, v němž proti Mezigalaktické výpravě stojí tajemný chisský vojevůdce Thrawn.

„Ve vesmíru nikdo neuslyší tvůj křik.“ Ano, já vím, že tohle je motto zcela jiné sci-fi ságy, ale s menší nadsázkou by se dalo použít i na obálce Mezigalaktické výpravy. Hrdinové našeho příběhu se totiž vydají na palubě Mezigalaktické výpravy daleko za hranice Republiky, do Neznámého vesmíru, kde jejich křik neuslyší opravdu nikdo ze známé civilizace.

Osádka: osmnáct Jediů a přibližně padesát tisíc civilů.
Cíl cesty: pátrání po inteligentním životě za hranicemi známé galaxie.
Možné nebezpečí a šance na přežití: Výpočet neúspěšný, prosím resetujte systém…

Timothy Zahn je jedním z nejlepších autorů (ne-li nejlepší), co kdy přispěli k rozvíjení univerza Star Wars. Do srdcí fanoušků Hvězdných válek se nesmazatelně zapsal skvělou Thrawnovou trilogii (Dědic Impéria, Temná Síla na vzestupu, Poslední povel) následovanou stejně kvalitní duologií s názvem Ruka Thrawnova (Přízrak minulosti, Vize budoucnosti) a románem Pouť pozůstalého, na který Mezigalaktická výprava volně navazuje jako její prequel. Kromě toho se vytáhl i v jiných románech jako třeba Oddanost či Ničemové. V souvislosti se Zahnem je příhodné říct, že v nejbližších týdnech vychází v češtině jeho první zářez pro nový kánon s názvem, jak jinak, Thrawn.

Osobně jsem Mezigalaktickou výpravu četl už před pár lety, ovšem pro potřeby recenze a zejména z důvodu netrpělivého čekání na Zahnův nový román, jsem se rozhodl, že si Mezigalaktickou výpravu přečtu znovu. Udělal jsem dobře, protože každým řádkem se mi vracely krásné vzpomínky na dobu, kdy expanded universe bylo něco s čím se počítalo. I po těch letech je čtení Outbound Flight strhujícím a silným zážitkem.

Resetuji systém. Prosím čekejte…

Děj knihy se odehrává mezi filmovými epizodami I a II, v době kdy je Anakinovi čtrnáct let, Obchodní Federace nabírá na síle za pomoci sithského lorda Sidiouse a samotná Republika se nachází v nezáviděníhodné situaci, protože ní - i přes snahy nejvyššího kancléře Palpatina - cloumá korupce, byrokracie a hrozící konflikty zapříčiněné zdaněním obchodních cest. Do tohoto nepořádku vstupuje sebevědomý mistr Jedi Jorus C’baoth se svou padawankou Loranou Jinzler, který chystá velkolepou plavbu za hranice známého vesmíru. Zatím však není zcela jisté, jestli se výprava opravdu uskuteční a tak se C’baoth obrací na nejvyššího kancléře s požadavkem o podporu projektu. O výpravě však ví i temný pán Darth Sidious, který s ní má své záměry.

Několik tisíc světelných let od Coruscantu dál - v prostách Neznámých oblastí - ztroskotá pašerácká loď Dubraka Qennta a dostává se do konfliktu s flotilou neidentifikovatelné civilizace. Bytosti s modrou kůží a rudě žhnoucíma očima, zovající se Chiss, vede záhadný ale charizmatický a zdvořilý velitel Mitth‘raw’nuruodo. Osádka pašeráckého plavidla, jmenovitě Qennto, Maris Ferasi a mladý bystrý zelenáč Jorj Car’das, se ocitá ve složité situaci, protože nikdo z jejích členů neví, co jsou cizinci zač, jaké mají zvyky, ani jaké s nimi mají plány.

Celý příběh nese typický Zahnův rukopis. Příběh je hutný, nenachází se v něm téměř žádná vata, děj nepřešlapuje na místě a postavy rozvíjejí vztahy mezi sebou uvěřitelně. Narazil jsem jen na minimum hluchých míst, které si však autor jako je Zahn, snad může jednou za čas dovolit. Děj - jak už je u Tima zvykem, samozřejmě začíná na můstku vesmírné lodi. Následující úseky textu fungují jako filmové scény, kdy místy máte pocit, jakoby autor psal příběh, který má být záhy převeden na filmové plátno. I já jsem se párkrát přistihl při reflexi, jak by uplynulé řádky vypadaly na stříbrném plátně. Vy jste to samozřejmě neviděli, ale můj přiblblý úsměv při onom představování svědčí o tom, že by se takový film mezi publikem zřejmě uchytil. Podobně jako téměř všechny ostatní literární kreace od Zahna, to je ale téma na jindy.

Probíhá kontrola systému. Nahrávám aktualizace…

Příběh je pro každý román nesmírně důležitý. Stejně důležité jsou ale také postavy a obsazení. V Mezigalaktické výpravě se Zahnovi povedlo obojí. Velké množství postav si Zahn vypůjčil ze svých předešlých románů nebo je čerpá z filmů. Jiné vytvořil přímo pro recenzovaný příběh. Všechny tyto figury dle možností délky románu hezky rozvíjí - udává a usměrňuje jejich charakterové vlastnosti. Pracuje s nimi precizně a osobnosti hlavních person se snaží vypiplat do nejmenších detailů.

Svoji důležitou roli sehraje nejvyšší kancléř Palpatine. Objeví se také Obi-Wan Kenobi a jeho pubertální a věčně zlobivý padawan Anakin Skywalker. Tihle dva jsou zhruba do půli knihy velice důležitým elementem, nicméně pak se příběh ubírá mimo jejich kompetence a mimo jejich přítomnost. Malý štěk se ujde i mistru Winduovi. O něco větší hlavní personě celého příběhu mistru Jedi Jorusu C’baothovi, který je z mého pohledu velice kontroverzní postavou; kvůli jeho povaze ho můžete jedině milovat nebo nenávidět. Tedy spíše jen nenávidět.... Já „jej“ třeba nenáviděl už v Thrawnově trilogii. Ovšem, všimněte si těch zátvorek u zájmena. Kdo četl zmíněné knihy, pochopí. Celou dobu kráčí C’baothovi věrně po boku (řekl bych, že až slepě) jeho padawanka Lorana Jinzler, kterou Zahn napsal dobře, ale myslím, že mohl i lépe. Své si odehrál také Palpatinův pomocník a vyslanec Kinman Doriana, který v příběhu plní velice zajímavý úkol. Zdatně mu při tom sekunduje Nemoidian Siv Kav. Samozřejmě se k tomu všude potulují i méně důležité nebo bezejmenné persony, například těch padesát tisíc civilistů na palubě Mezigalaktické výpravy.

Co se chisského prostoru týče, tam ze známých tváří operuje již zmíněný Jorj Car’das. (Kdo by byl řekl, že se tohle ustrašené ucho jednou stane člověkem, jakého představují publikace z pozdějších dob předaleké galaxie.) Jeho kamarádi dostali prostoru mnohem míň, nicméně když dostali prostor, plnili si své, i když byly většinu času zavřeni v kajutě. Zůstal nám někdo?

Ovšemže zůstal. Postava, která vyčnívá ze všech nejvíc. Velitel oné záhadné flotily, Mitth’raw’nuruodo, nebo chcete-li zkráceně Thrawn. Sílu jeho osobnosti ukázal Zahn už ve svých předešlých publikacích, ovšem až zde se dovídáme něco o jeho původní kariéře ve službách Chisské ascendence. Jeho charisma přetéká celou knihou a už jenom kvůli němu se oplatí si Mezigalaktickou výpravu opatřit. Názory na samotnou postavu velitele/velkoadmirála se vždycky různily. Jedni ho považují za padoucha a jiní za vojenského génia, který se bohužel přidal na špatnou stranu, další za pouhou loutku v rukách lorda Sidiouse. Existují však i čtenáři a fandové, kteří ho vidí jako hrdinu, jenž se snažil ochránit svůj národ, a později i lid Galaktického Impéria, před nebezpečím, které je zmíněno i zde. Osobně jsem někde uprostřed, nepovažuju Thrawna za totálního zlosyna, nýbrž za chlápka, co udělal, co musel. Zbytek byl vliv Darth Sidiouse.

Konzole připravena. Načítám údaje o Mezigalaktické výpravě…

Fanoušky jistě potěší i reference odkazující k jiným - nejen Zahnovým - knihám. Pozorný čtenář najde odkazy třeba k Bludné planetě nebo k románům ze série Nový Řád Jedi. Z těch Zahnových je pak provázanost s Poutí pozůstalého kapitolou sama o sobě. Thrawnova trilogie a Duologie Ruky na tom jsou podobně. Jestli jste navíc četli nejdřív Pouť pozůstalého a až pak Mezigalaktickou výpravu (tedy dle data vydání), je docela dost možné, že si román užijete o kapku více a i úsměv na tváři se vám objeví častěji.

Kniha je rozdělena na 24 kapitol a překlad Milana Pohla byl opět skvělý. Mám pocit, že jsem nenašel jedinou výraznější překladovou nebo korektorskou chybu. Na přední obálce se vyjímá samotná Mezigalaktická výprava, subjektivně musím říct, že i přes hezké barevné provedení, se mi přední obálka moc nelíbí. Modrá a bíla jsou fajn, ale prvně jsem si danou loď představoval jinak než je zde namalována. Zadní obálka už je však jiné kafe – nepózuje na ní nikdo jiný než velitel Thrawn. Komu by se to nelíbilo?

Je náročné nějak ve zkratce shrnout závěrečné hodnocení. Myslím, že jsem vše důležité popsal výše, ale stejně mám pocit, že jsem toho napsal hrozně málo. Více už však kvůli spojlerům, v případě že jste toto dílo ještě nečetli, napsat snad vážně nešlo. Velmi se mi líbily už předešlé romány s Thrawnem, Pouť pozůstalého a Duologii Ruky nevynímaje. Mezigalaktická výprava je jiná. Mitth’raw‘nuruodo ještě není velkoadmirál, Anakin je puberťák, Car’das naprostý zelenáč a tak dále. Mezigalaktická výprava je ale stejně dobrá a kvalitní, jako zmíněné romány. Skvělý příběh, vynikající postavy a šťavnaté reference - to vše se podepisuje pod moje pozitivní hodnocení. Timothy Zahn je navíc pro většinu fanouškovského publika zárukou kvality. Abych byl objektivní, musím uznat, že jsem našel asi 2-3 hluchá místa, kde se nic moc nedělo, nebo mi nepřišla pro děj důležitá. Jo a C’baotha jsem přímo nesnášel, ale tak to zřejmě Zahn chtěl.

Údaje poškozené, projekt nenalezen.

Klady: Thrawn, napínavý děj, výborně napsané postavy, napojení k jiným románům od Zahna

Zápory: pár hluchých míst, kontroverzní C’baoth

„A vy zase pochopte, že budu i nadále bránit svůj národ všemi prostředky, které uznám za nutné.“ – velitel Expanzní obranné flotily Chisské ascendence Mitth’raw’nuruodo

~ Darth Soren ~

Hodnocení: 9/10